آمـار بازدیـدکنندگان
 کـل بازدیـدها : ٢٠٠٣٣٩
 ایـن مـاه : ٣٩٠
 ایـن هـفتـه : ١٦٩
 دیـروز : ٤٢
 امـروز : ٣٨


 

نحوه سرشماری شهر بافت   1394دريافت اطلاعات و آمارهاي جمعيتي يکي از مهم‌ترين مولفه‌ها براي برنامه‌ريزي‌هاي بهداشتي و سلامتي است. اطلاعاتي که از دهه 60 با زيج حياتي در کشور ساماندهي شد و مورد استفاده سياست‌گذاران و برنامه‌ريزان بهداشت و درمان قرار گرفت. اما با گذشت سال‌ها و نياز به دسترسي گسترده‌تر به اطلاعات گروه‌هاي جمعيتي و بيماري‌ها، وزارت بهداشت به فکر ايجاد پرونده الکترونيک سلامت افتاده است. کاري که نياز به زيرساخت‌هاي فراوان وآمارگيري‌هاي گسترده دارد. از اين رو دانشگاه‌هاي علوم‌پزشکي کشور بر اساس يک برنامه سراسري اقدام به سرشماري الکترونيک در مناطق روستايي و شهرهاي زيــر 50 هزار نفر کردند.

 

 

در همین خصوص جهت جمع آوری اطلاعات خانوارهای شهری فرم های طراحی و توزیع می گردد که  در اين فرم‌ها اطلاعاتي مانند تعداد خانوار، کد ملي هر يک از اعضاي خانواده، سن افراد خانوار، جنس، ميزان تحصيلات، تاريخ تولد، شغل، وضعيت تاهل و مواردي از اين دست به صورت دستي در فرم‌هاي اطلاعاتي ثبت مي‌شود و اين اطلاعات در نهايت در نرم‌افزار طراحي شده‌اي که در اختيار دانشگاه‌هاي علوم‌پزشکي قرار گرفته وارد خواهد شد.»

جمع‌آوري اين اطلاعات را زمينه‌ساز ايجاد پرونده الکترونيک سلامت خواهد بود «شکل‌گيري پرونده الکترونيک سلامت امکان دسترسي به اطلاعات سلامتي و بهداشتي فرد را در هر نقطه کشور با وارد کردن يک کد ملي فراهم مي‌کند، اما اين کار نياز به اطلاعات و آمارهاي گسترده‌اي دارد که طرح سرشماري الکترونيک بخشي از اين اطلاعات را در اختيار قرار مي‌دهد و زمينه‌اي مناسب براي پرونده الکترونيک سلامت است.»

پس از تكميل فرم‌هاي سرشماري داده‌ها وارد نرم‌افزار شده و پرونده الكترونيك خانوار تشکيل خواهد شد، خاطرنشان کرد: «مهم‌ترين هدف در اين سرشماري جمعيتي، تهيه و تكميل پرونده الكترونيك براي هر خانوار است كه با استفاده از آن دسترسي پزشكان خانواده و تيم سلامت به سوابق و اطلاعات بهداشتي درماني خانوارها ميسر مي‌شود

افراد تیم پرسشگر که باید براي آمارگيري به درب منازل شهروندان شهر بافت مراجعه کنند، و فرم‌هايي نيز مربوط به اطلاعات شهر را پر کنند،

در اين فرم‌ها اطلاعات کلي مربوط به مناطق شهري که سرشماري در آن صورت مي‌گيرد، مانند موقعيت آب‌وهوايي، تسهيلات عمومي مانند برق، آب و گاز، مراکز آموزشي موجود در روستا، فاصله تا مرکز بهداشتي ، مرکز بهداشت شهرستان و بیمارستان موجود می باشد.

آموزش افراد تیم های پرسشگر که قرار است براي پر کردن فرم‌ها به در خانه‌ها مراجعه کنند، طی یک جلسه آموزشی ، انجام شده و همچنین برخي هماهنگي با ارگان‌هاي ذيربط مانند نيروي انتظامي و فرمانداري صورت گرفته است تا از ابتدای شهریور 94 آغاز گردد .

افراد تیم پرسشگر و كاركنان بهداشتي ( تیم های نظارت ) با در دست داشتن كارت شناسايي به درب منازل مراجعه و آمار گيري جمعيتي را انجام مي‌دهند.» 

لذا از مردم فهیم شهر بافت خواستاریم  با ماموران بهداشتي و اعضای تیم پرسشگر مراجعه‌كننده به منازل همکاري کنند و به دقت به سوالات مطرح شده از سوي آنها پاسخ دهند.

دکتر کاوه رفیعی پور سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بافت


مطالب آموزش در خصوص طرح سرشماری خانوار های شهری شهر بافت
نقشه شهر بافت ----------------------------------------------------  دانلود

دستور العمل نحوه تکمیل فر مهای سرشماری  سال 93  --------  دانلود

دستور العمل نحوه تکمیل فر مهای سرشماری  سال 94  --------  دانلود

نمونه فرم سرشماری   ---------------------------------------------- دانلود


( دستورالعمل سال 93 و 94 را مطالعه نمایید )

نقشه با جزئیات کامل 25 بلوک تعیین شده   ---------------------------دانلود

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 مشاهده 25 بلوک تعیین شده جهت سرشماری  در گوگل مپ

مرکز شماره 1 : شهید بهشتی

بلوک1     بلوک2     بلوک3    بلوک4    بلوک5     بلوک6    بلوک7    بلوک8    بلوک9


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
مرکز شماره 2 : باقرآباد

بلوک1     بلوک2     بلوک3    بلوک4    بلوک5     بلوک6    بلوک7    بلوک8    بلوک9
------------------------------------------------------------------------------------------

مرکز شماره 2 : باقراباد (پایگاه شهری )

بلوک10  بلوک11   بلوک12   بلوک13   بلوک14   بلوک15   بلوک16